Ako sa starať o oblečenie

Aby nám oblečenie s potlačou (ale aj bez potlače) dlho vydržalo, zachovalo si svoje kvality a cítili sme sa v ňom dobre, je dôležité mu venovať určitú starostlivosť. Pripomenieme si, ako sa o textil s potlačou správne starať, na čo nezabúdať a čomu sa radšej vyvarovať.

 

Starať sa o textil sa oplatí nielen preto, že nám dlho vydrží jeho vlastnosti, ako je farebnosť, tvar, veľkosť, kvalita povrchu či potlače. Oblečenie tvorí dôležitú súčasť nášho života, a práve vďaka pravidelnej starostlivosti a správnemu zaobchádzaniu sa v ňom môžeme každý deň cítiť dobre. Zároveň tak môžeme ušetriť, pretože nie je potrebné príliš skoro kupovať nové oblečenie.

Starostlivosť o naše oblečenie tak môže vo výsledku prinášať každodennú radosť nielen nám, ale súčasne uľavovať našej planéte od zbytočne rýchleho cyklu nakupovania a vyhadzovania oblečenia, ktorého nadmerná produkcia sa prejavuje na neúnosnej spotrebe a znečistení prírodných zdrojov.

Základom starostlivosti o oblečenie je čítať a riadiť sa pokynmi na ceduľkách.

Ak ceduľku odstrihneme, môže sa ľahko stať, že skôr či neskôr na pokyny u daného textilu zabudneme, a tak budeme odsúdení k neľahkému rozhodovaniu, či riskovať alebo pre istotu už navždy prať na veľmi jemný program a nízku teplotu. Ak by ste predsa len ceduľky radi odstránili, odporúčame si pokyny na skryté časti oblečenia aspoň naznačiť fixkou na textil.

Na ceduľkách môžeme nájsť množstvo rôznych pracích symbolov, ktoré sa navyše môžu líšiť podľa rôznych systémov značenia. Pripomenieme si význam tých najčastejšie používaných symbolov:

Pracích symbolov však existuje oveľa viac, na kompletný prehľad a rozdelenie podľa rôznych systémov značenia sa môžete pozrieť tu.

Jedným z dôležitých faktorov, ktoré určujú, ako dlho nám oblečenie bude slúžiť tak ako má, je kvalita samotného textilu. Kvalita a odolnosť záleží na spôsobe spracovania textilných vlákien.

Napríklad pri bavlnených produktoch je vhodné voliť česanú bavlnu (ring-spun combed cotton), ktorá je nielen na dotyk jemnejšia, ale predovšetkým je omnoho pevnejšia a dlhšie vydrží. Zároveň odporúčame vyberať textil, ktorý je udržateľný a bol vyrobený vhodnejšími metódami. Vďaka tomu, že vlákno nebolo v priebehu výroby znehodnotené nebezpečnú chémiou, má ďaleko väčšiu šancu si zachovať svoje prirodzené vlastnosti a kvalitu.

PRANIE

 • Perte len keď je skutočne potrebné – Každé pranie je samo o sebe pre textil záťažou, a preto by sme to s ním nemali preháňať. Pokiaľ nie je textil vyložene zašpinený, nie je nutné ho prať po jednom nosení, ale stačí ho napríklad vyvesiť na vyvetranie. Vzduch a vánok často robia zázraky. Odporúčame voliť textil, ktorý je udržateľný, a vlákno dýcha, vďaka čomu vydrží oveľa dlhšie svieže, než je tomu u konvenčného textilu.
 • Perte oblečenie oddelene – Textil trieďte podľa farby na biele, tmavé a farebné, a rozlišujte ďalej podľa potrieb konkrétneho materiálu.
 • Vyhýbajte sa aviváži – Aviváž mení vlastnosti a veľkosť vlákna, a preto je vhodnejšie ju nepoužívať. Ak máte pocit, že sa bez nej predsa len nezaobídete, odporúčame zvoliť šetrnejší variant a používať ju len pri bavlnenom a mäkkom textile.
 • Šetrný prací prostriedok – Používajte pracie prostriedky, ktoré nie sú k vláknam príliš invazívne a zároveň príliš nezaťažujú životné prostredie.
 • Používajte rôzne pracie programy – Možno, že sa vám zdá to množstvo možností na vašej pračke zbytočné, ale má svoje opodstatnenie. Pre udržanie vlastností textilu sa dlhodobé využívanie škály programov rozhodne vyplatí.
 • Správna teplota a otáčky sú základ – Základným ukazovateľom vhodnej teploty sú pracie symboly na ceduľkách. Všeobecne nižšiu teplotu (30 °C) volíme pre textil s jemným vláknom, s potlačou, najmä u materiálov ako je Tencel či lyocell. Strednú teplotu (40 °C) zvládne aj ostatné bežné oblečenie bez potlače. Vyššie teploty (60 °C) použijeme napríklad pri uterákoch s výšivkou. Vhodnejšie je voliť skôr nižšie otáčky (napr. stupeň 700).
 • Oblečenie obracajte naruby a zapínajte zipsy – Najmä u mikín, košieľ a nohavíc odporúčame zapnúť zipsy a textil obrátiť naruby, vďaka čomu ochránime stálosť farieb, potlače aj kvality povrchu.
 • Používajte ochranný vak – Pre ešte lepšiu ochranu potlače je vhodné naruby obrátený textil dať do ochrannej sieťky. Tú odporúčame používať na jemný textil a oblečenie s potlačou. Zároveň je dobré ju využívať pri oblečení so suchým zipsom, háčikmi apod., ktoré by mohli poškodiť ostatné oblečenie. Ak však chcete mať skutočne istotu, že sa jemný textil nepoškodí, je najlepšie ho opatrne vyprať v ruke.
 • Bielizeň dajte schnúť čo najskôr – Po vypraní je dôležité oblečenie z pračky včas vybrať a rozložiť na sušenie. Pokiaľ ju v pračke necháme dlhšie, môžu sa začať tvoriť plesne a bielizeň dostane nepeknú vôňu.
 • Udržujte pračku čistú – Raz za čas je dobré spustiť prací cyklus bez oblečenia na krátky program, aby sme sa zbavili nánosu nečistôt.

SUŠENIE

 • Vyhýbajte sa sušičke – Najlepším nástrojom pre sušenie je prirodzený vzduch a vietor. Sušička má často tendenciu ničiť tvar oblečenia.
 • Dávajte pozor na správne rozloženie – Oblečenie je vhodné rozložiť na väčšiu plochu sušiaku tak, aby malo zrovnané švy a neprekrývalo sa.
 • Pozor na štipce – Štipce pokiaľ možno nepoužívajte alebo s nimi zaobchádzajte opatrne, aby zbytočne nevznikali prehyby a otlačenia. Skvelým pomocníkom pri nepríliš elastickom textile môžu byť ramienka.
 • Uľahčite si žehlenie – Pred sušením môžeme bielizeň rýchlym pohybom rúk narovnať, a tým si ušetriť žehlenie.
 • Pozor na sušenie na priamom slnku – Priamy slnečný svit môže farby vybieliť.

ŽEHLENIE

 • Zvážte, čo skutočne potrebuje vyžehliť a čo nie – Podobne, ako pranie, je aj žehlenie pre textil ďalšou záťažou, a preto odporúčame žehliť len to nutné.
 • Voľte radšej parnú žehličku – Niektorý textil sa však žehleniu nevyhne, a v tom prípade odporúčame používať paru, ktorá je k oblečeniu oveľa šetrnejšia. Textil by sa nemal žehliť príliš na sucho.
 • Textil obráťte naruby – Rovnako ako pri praní pomôže oblečenie zachovať žehlenie naruby. To je nutné najmä v prípade textilu s potlačou!

USKLADNENIE

 • Používajte kvalitné vešiaky – Šaty, sukne aj nohavice je vhodnejšie vešať na drevené vešiaky, aby sa netvorili zbytočné prehyby. Pre sukne sú ideálne vešiaky so štipcami s gumovým podlepením.
 • Využívajte komíny – Elastickejšie kúsky vášho šatníka, ako sú napríklad svetre, by sa však mohli na vešiakoch vyťahať, preto je lepšie ich zložiť ich do komínov.
 • Menej je viac – Do jedného komína oblečenie skladajte len pár kusov tak, aby sa textil príliš nezaťažoval a mohol dýchať. Oblečenie z nepreplneného komína možno zároveň oveľa ľahšie vybrať.
 • Umiestnenie – Oblečenie by sa malo skladovať na mieste, kam nesvieti priame slnko, ideálne v tme v skrini či v komode.

Tým, že sa o vaše oblečenie staráte, nepodporujete zbytočnú nadprodukcii textilu.

Zdieľať tento článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *